Neplodnost představuje zdravotní stav, který může ženě (ale i muži) způsobit nemalou psychickou i fyzickou újmu. Bohužel zasahuje a velmi ovlivňuje jak dotyčnou osobu, tak i její druhou polovičku, a to i přesto, že třeba pro ni neplodnost není vyloženě problémem.
Nevysvětlitelná neplodnost může být pro páry neuvěřitelně frustrující situací. Tato diagnóza se bohužel v dnešní době vyskytuje čím dál častěji. Neplodnost je velmi problematická a občas trvá na to přijít, kde se nachází kámen úrazu, neboť se jich může vyskytovat hned několik.
Co je neplodnost?
Asi zbytečná otázka, ale i tak si ji pojďme trochu rozebrat. Neplodnost značí situaci, kdy muž nebo žena nemohou počít dítě v důsledku problému s reprodukčním systémem jednoho (nebo klidně i obou) z partnerů. Definuje se jako neschopnost otěhotnět po 12 měsících snažení. Každá osoba obou pohlaví, která odpovídá této definici, se potýká s neplodností.
Neplodnost může být primární nebo sekundární. Primární neplodnost je, když někdo není schopen otěhotnět vůbec. Sekundární neplodnost představuje stav, když někdo dříve otěhotněl, ale už toho nyní není schopen.
Příčiny neplodnosti u žen
Plodnost ovlivňuje řada faktorů, včetně nedostatku živin, psychického stresu, zánětu v těle atd. U žen to může vést k hormonální nerovnováze, která může způsobit nepravidelné a anovulační menstruační cykly, stejně jako zvýšené riziko potratu a špatnou kvalitu vajíček. U mužů to může způsobit nedostatečnou produkci spermií, špatnou kvalitu spermií, sníženou životnost spermií a špatnou pohyblivost spermií.
Obecně může mít neplodnost u žen řadu příčin, jako například:
1. Problémy s ovulací
Poruchy ovulace tvoří asi 25 % případů neplodnosti u žen. Ovulace, tedy uvolnění vajíčka, by měla ideálně probíhat v téměř každém menstruačním cyklu. Když se vyskytnou problémy, vajíčka se nemusí uvolnit nikdy, nebo se mohou uvolnit jen v některých (málo) cyklech.
K poruchám ovulace může dojít v důsledku:
Hyperprolaktinémie: Hladina prolaktinu by měla být vysoká pouze v případě, že je žena těhotná nebo kojí. Pokud ovšem toto nejsou její situace a i přesto je prolaktin příliš vysoký, může to ovlivnit ovulaci a plodnost.
Problémy se štítnou žlázou: Nadměrná nebo nedostatečná činnost štítné žlázy může vést k hormonální nerovnováze, která narušuje ovulaci.
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): Jedná se o hormonální onemocnění, které může způsobovat častou nebo prodlouženou menstruaci a může narušovat taktéž ovulaci.
Problémy v děloze nebo vejcovodech mohou také bránit vajíčku v cestě z vaječníku do dělohy. Pokud vajíčko necestuje, může být obtížnější otěhotnět přirozenou cestou.
2. Další příčiny
Mezi další možné příčiny patří například:
Chronická onemocnění: Mezi ně patří třeba AIDS nebo rakovina.
Primární ovariální insuficience (POI): Vaječníky přestanou normálně pracovat před 40. rokem věku.
Špatná kvalita vajíček: Jak žena stárne, počet a kvalita vajíček klesá. Poškozená vajíčka nebo vajíčka s genetickými abnormalitami také nemusí být schopna udržet těhotenství. Čím je žena starší, tím se riziko zvyšuje.
Chirurgický zákrok: Pánevní operace může někdy způsobit zjizvení nebo poškození vejcovodů. Operace děložního čípku může zase občas způsobit zjizvení nebo zkrácení děložního čípku. Tyto situace také mohou zapříčiňovat problémy s početím.
Podslizniční myomy: Nezhoubné nádory se vyskytují ve svalové stěně dělohy. Mohou bránit implantaci nebo blokovat vejcovod, čímž brání spermiím v oplodnění vajíčka.
Endometrióza: Buňky, které se normálně vyskytují ve sliznici dělohy, začnou růst jinde v těle. To může bránit nebo ztěžovat početí.
Podvázání vejcovodů: Ženy, které se rozhodly pro zablokování svých vejcovodů, mohou tento proces zvrátit, ale šance, že budou opět plodné, není vysoká.
Rizikové faktory neplodnosti
Existují určité rizikové faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost neplodnosti u obou pohlaví. Patří mezi ně třeba:
Kouření: Kouření významně zvyšuje riziko neplodnosti u obou pohlaví a může oslabit účinky léčby neplodnosti. Kouření během těhotenství zvyšuje pravděpodobnost ztráty těhotenství. Pasivní kouření je rovněž spojováno s nižší plodností.
Chemoterapie: Některé léky na chemoterapii mohou vést až k selhání vaječníků.
Ozařování: Pokud je toto záření zaměřeno do blízkosti reprodukčních orgánů, může zvýšit riziko problémů s plodností.
Sexuálně přenosné infekce: Chlamydie mohou u žen poškodit vejcovody. Neplodnost mohou způsobit i některé další pohlavně přenosné choroby.
Věk: Schopnost ženy otěhotnět může začít postupně klesat před 35. rokem věku nebo kolem něj. Je dobré si když tak nechat udělat test ovariální rezervy, aby každá žena věděla, jak na tom je.
Kromě toho mohou být s neplodností spojeny i další faktory, i když v mnoha případech je výzkum stále nedostatečný. Patří mezi ně například:
Narkotika: Některé ženy, které užívají konopí nebo kokain, mohou mít také problémy s plodností.
Vystavení některým chemickým látkám: Některé pesticidy, herbicidy, kovy (např. olovo), detergenty a rozpouštědla se pojí s problémy s plodností u obou pohlaví.
Obezita: Ta může snižovat šanci na početí u obou pohlaví.
Stres: Také se může jednat o jeden z faktorů, zejména pokud vede ke snížení sexuální aktivity. Stres může ovlivnit i ovulaci.
Pohyb: Až moc, nebo naopak příliš málo pohybu může vést problémům s plodností u obou pohlaví.
Výživa: Nezdravá strava může ovlivnit plodnost u mužů i žen. Pokud porucha příjmu potravy vede k vážnému úbytku hmotnosti, mohou se objevit i problémy s plodností.
Existuje mnoho narušitelů přirozené plodnosti. Třeba i nadměrná konzumace alkoholu může způsobovat problémy s plodností jak u žen, tak u mužů.
Léčba neplodnosti
Léčba, která pomáhá přirozeně otěhotnět, závisí na mnoha faktorech, včetně věku (zejména ženy), délky trvání problémů s neplodností, osobních preferencí a celkového zdravotního stavu.
Správné načasování pohlavního styku
První strategií, na kterou by se pár snažící se o početí měl opravdu zaměřit, je správně načasovaný pohlavní styk – tedy v době ovulace. To znamená, že žena musí vědět, kdy (a jestli vůbec) má ve svém cyklu ovulaci. Ne opravdu ji každá žena nemá 14. den cyklu, jako vám to vypočítají automatické kalkulačky na internetu nebo v aplikacích.
Menstruační cyklus běžně trvá přibližně 25 až 35 dní. Žena obvykle ovuluje někde mezi 11. a 21. dnem. Aby zjistila, kdy přesně ovulace probíhá, měla by jednoduše využívat Symptotermální metodu (STM) – ráda ji kohokoliv naučím! Je k dostání záznam z webináře na STM u mě na platformě CYKLICKY za poloviční poplatek.
Pak už je to jednoduché – stačí mít pohlavní styk v době ovulace. Díky STM žena také odhalí, jestli třeba není problém v tom, že ovulaci nemá, případně se s ní dají zjistit i jiné problémy s cyklem. Určitě ji doporučuji všem ženám.
Další léčba
Načasování pohlavního styku však samo o sobě nemusí být dostačující k tomu, aby pomohlo páru otěhotnět. Léčba bude záviset na základní příčině neplodnosti. Na tu se tedy musí přijít, což může zahrnovat spoustu času, mnoho testování u obou z párů atd.
🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.
Bývá problém s plodností častěji u mužů nebo žen?
Při problémech s početím nebo častými rannými ztrátami při otěhotnění, je naprosto povinné, aby se nechala otestovat jak žena, tak i její partner. Až 50 % všech problémů s plodností a 50 % všech potratů souvisí s mužským faktorem.
A mimochodem spermie jsou citlivější a snáze podléhají environmentálním toxinům a chemikáliím oproti vajíčkům.
Vajíčka jsou více chráněna, takže trvá déle, než se k nim škodliviny dostanou a ovlivní je. Spermie jsou mnohem citlivější a stává se to u nich mnohem rychleji, což také představuje důvod, proč se vyskytuje tak obrovský pokles kvality spermií za posledních 50 let. A pro pro neplodnost tento fakt značí závažný bod.
Přírodní způsoby, jak zlepšit svou plodnost
Veškeré symptomy, které tělo vysílá, by se rozhodně neměly ignorovat. Bohužel často se v realitě se to tak běžně dělává, dokud se problémy nestanou nesnesitelnými nebo dokonce život ohrožujícími.
Pokud jde o zdraví a plodnost žen, tento přístup je v běžném lékařství bohužel stále dosti převládající. Ženy mi neustále vyprávějí příběhy lékařů, kteří jim řekli, že jejich příznaky jsou pouze v jejich hlavě nebo jejich krevní testy jsou zcela v pořádku, i když je na oko zřejmé, že se ocitly ve vleku hormonální nerovnováhy.
Bez ohledu na to, zda žena touží mít děti nebo ne, pokud se nachází v plodném věku, je plodnost a optimální hormonální funkce životně důležitým znakem toho, že je zdravá.
Ano, pokud je žena plodná, znamená to, že její tělo funguje tak, jak má – to platí nejen pro ženy, ale také pro muže.
Proto se chci podělit také o několik dobrých tipů a postupů, které mohou přirozeně podpořit optimalizaci plodnosti a zvýšení hormonů během reprodukčního období.
1. Strava pro lepší plodnost
Když páry plánují početí, na co by se obecně měly zaměřit v rámci své stravy? Toto je velmi složitá a komplexní otázka, nedá se na ni jednoznačně odpovědět.
Ve stručnosti však je to vlastně jednoduché.
Každý, kdo se snaží o otěhotnění, by měl jíst stravu, která se skládá především z celistvých potravin v jejich co nejpřirozenějším stavu, s co nejmenším zpracováním, které odstraňuje důležité živiny.
POZOR, všechny zpracované potraviny nejsou špatné – třeba takové mléko, jogurt, nebo kysané zelí se také určitým způsobem zpracovává, ale nesnižuje se jejich nutriční obsah. Zatímco ultra zpracované potraviny jsou na tom už značně hůř a bohužel tvoří většinu obchodů s potravinami. Když se podíváte na jejich složení, najdete celou směs chemické polévky.
Ultra zpracované potraviny jsou nacpané všemi možnými rafinovanými sacharidy, přidanými cukry, nekvalitními tuky, dochucovadly a podobnými nesmysly.
Ano, potřebujeme určité množství energie, aby reprodukční funkce správně fungovala. Zvláště my ženy, které jsme velmi citlivé na energetický deficit – ovulace pak může rázem zmizet, pokud nejíme dostatek jídla. Ale také potřebujeme stavební kameny, které tvoří kvalitní makroživiny, tedy tuky, sacharidy a bílkoviny, a pak mikroživiny, tedy vitamíny a minerály, abychom udržely naše tělo a naše buňky zdravé a abychom správně ovulovaly. To samé platí u mužů, aby podpořili kvalitu svých spermií.
Takže základ tvoří kvalitní strava. Ta dodává potřebnou energii a klíčové živiny, které ve ultra zpracovaných potravinách chybí.
2. Doplňky na podporu plodnosti
I když doplňky nejsou všechno, myslím si, že existují některé opravdu dobré, které podporují ženskou i mužskou plodnost, a měly by být považovány za součást plánu k dosažení lepšího hormonálního zdraví.
1. Vitamin D
Určitě je důležité si nechat otestovat svou hladinu vitaminu D. Ten je užitečný jak pro podporu oplodnění, tak pro celkové zdraví. Před užíváním je opravdu důležité nechat se otestovat, abyste věděli kolik (nebo jestli vůbec) suplementovat.
2. Omega-3 mastné kyseliny
Velmi důležité pro celkové zdraví a plodnost žen i mužů. Mimo jiné pomáhají regulovat menstruační cykly a zlepšují příznaky PMS. Po početí jsou omega-3 EPA a DHA široce používány při vývoji plodu, zejména v mozku a nervovém systému, takže by měly být součástí jídelníčku.
Mezi zdroje patří olej z tresčích jater, rybí olej a olej z řas. I když je možné získat kyselinu alfa linolenovou ze lněného/chia semínka, vlašských ořechů a dalších rostlinných zdrojů, tělo ji nepřeměňuje na DHA a EPA příliš dobře.
Doplněk stravy v podobě oleje z tresčích jater lze považovat za dokonalou podporu pro plodnost díky vysokému obsahu předem vytvořeného vitaminu A, který je zásadní pro podporu donošeného těhotenství spolu se správným vývojem plodu.
3. B komplex vitamínů
Zejména folát je zásadní pro produkci zdravé DNA, takže důležitý pro muže i ženy, aby produkovali spermie a vajíčka té nejlepší kvality. Vitaminy skupiny B pomáhají také regulovat menstruační cyklus. Nedostatek vitaminu B12 může být příčinou brzké ztráty těhotenství. Kromě toho je folát důležitý pro podporu matky během těhotenství a pro vývoj plodu, zejména pro prevenci poruch nervového systému.
4. Hořčík
Kdyby existoval jeden minerál, který bych (nejen) ženám doporučila, byl by to právě hořčík. Má tak hluboký vliv na naši menstruaci, protože se podílí na více než 300 enzymatických reakcích v těle. Jedná se o uklidňující minerál, podporuje nervový systém a pomáhá předcházet pocitům nervozity, úzkosti, neklidu, podrážděnosti a strachu.
5. Zinek
Nezbytný minerál pro proces DNA a pro produkci zdravých vajíček a spermií je zapotřebí dostatečné množství. Podporuje folikuly stimulující hormon neboli produkci FSH, který podpoří zdravou ovulaci.
Navíc bylo prokázáno, že zinek zlepšuje počet spermií, jejich zdraví a pohyblivost. Pomáhá udržovat přiměřenou hladinu testosteronu u mužů i žen, což podpoří zdravý sexuální apetit.
Nejlepším způsobem, jak získat dostatek zinku, je strava. Mezi potraviny bohaté na zinek patří například hovězí, jehněčí a dýňová či sezamová semínka. Pokud však není možné získat ho dostatek ze stravy, vhodný doplněk stravy může pomoci.
Pozor – Zinek by se neměl užívat nalačno, protože může způsobit nevolnost.
Tip na doplněk:
Plodnost & Těhotenství – Prémiový doplněk stravy určený pro všechny ženy, které chtějí otěhotnět nebo už těhotné jsou. Postará se o vyživení těla na podporu přirozeného početí a zajistí příjem potřebných živin během těhotenství. Můžete i zakoupit s 5% slevou při zadání kódu∑ CYKLICNOST
Víc o vhodných doplňcích i podle individuální situace a potřeby každé ženy učím v rámci koučinku🩷.
Doplněk lékařského vyloučení odpovědnosti
Tyto informace jsou výsledkem několika let mé praxe a osobního výzkumu. Nejsou určeny jako náhrada za rady poskytnuté lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Nikdo nepoužívejte informace na tomto webu k diagnostice nebo léčbě zdravotního problému nebo nemoci.
Vždy si každá promluvte se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék nebo výživový, bylinný nebo homeopatický doplněk nebo použijete jakoukoli léčbu zdravotního problému. Pokud máte nebo máte podezření týkající se nějakého zdravotního problému, neprodleně kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče.
Neplodnost je častým problémem nejen u žen, ale trápí také nespočet mužů. Občas se hledání příčiny protáhne, ale vždy stojí za to zjistit, v čem tkví problém. A až potom se rozhodnout, jak pokračovat dále.
Existují i určité přírodní cesty, které mohou podpořit přirozenou plodnost. Je mi jasné, že příliš mnoho informací může být trochu stresující, až odstrašující. Proto doporučuji začít s 1 až 2 doporučeními pro zlepšení svého životního stylu najednou, během 2 týdnů se s nimi sžít a poté přidat další tip.
Totéž platí pro doplňky. Nedoporučuji zkoušet více než 3 doplňky najednou, protože je těžké určit, které skutečně fungují.
Ženy, pokud potřebujete pomoci s porozuměním svému tělu, nebojte se mě kontaktovat 🙋♀️. Nebo jestli vás trápí nějaký hormonální problém. Společně na to mrkneme a zjistíme, jak docílit opět zdravého, plodného cyklu. Chápu, že neplodnost je trochu zapeklité téma, ale i tady můžeme společně přijít na tu pravou cestu podle vaší situace.
A milé dámy, nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál! Můžete se dozvědět například i o doplňcích stravy od odborníků, kteří se této problematice věnují, a mnoho dalšího.
Comments